Rady a porady jsou fajn, ale…

Když se mi nechce psát, tak přečíst si článek se seznamem rad, co mám zrovna dělat, mi ne vždycky pomůže. Většinou mě spíše odradí. 

Neberte to hned jako apriorní kritiku tipů, rad či mentoringu. Mentoring je super a má své místo. Studuji techniky jak psát, tipy jak strukturovat příběh, rád si přečtu možnosti jak vést postavy život. Posouvá to mé psaní dopředu, stejně jako experimentování, a trénink.

Ne ale vždycky se to šikne. Když mám zásek a nechce se mi. Když pochybuji o tom, že moje psaní je fajn. Když „nemám čas“ na psaní. Když mám strach z odmítnutí. Když si chci všechno srovnat, promyslet, ujistit se, že jdu správným směrem. Všechny rady a porady mi pak většinou moc nefungují. A vlastně mi i dost lezou krkem.

Není to chyba autora – je to prostě o tom, že nereflektují mojí aktuální potřebu. Možná před měsícem se mi hodily, ale dneska už ne.

V takový moment mi nejvíce pomůže získat od někoho zpětnou vazbu. Nebo si o tom jen tak popovídat s někým normálním, kdo necítí nutkavou potřebu mi za každou cenu od začátku do konce dávat cenné rady, protože to mě leda jen tak vyprudí. 🤔💬

V takový moment je pro mě nejlepší:

  • s někým to sdílet
  • povídat si s někým, kdo mi opravdu naslouchá
  • odpovídat na otázky, které mě nutí k zamyšlení, jak jsem o tom ještě nepřemýšlel 🗣️👥

Jasně, už jsem zase u toho, jak je koučink super, já vím. 

Ale protože to tak fakt je. 

Když chcete psát, ale „nemáte čas“. Vlastně se vám nechce. Už to píšete dva roky. Píšete pořád jen do šuplíku. Máte strach, že vás někdo zkritizuje. Jste v záseku, protože vám někdo řekl, že to je naprd. Tehdy když vám bylo devět vám máma řekla, že z vás nikdy spisovatel nebude. A další a další desítky důvodů, které vám brání rozjet svou kreativitu naplno, jsou však jen iluze. Naštěstí je můžeme zvládnout.

Zkuste si o tom třeba jen tak popovídat s dobrým známým.

Anebo tomu dejte pořádnou energii. 

Můžete se třeba se přidat ke skupině dalších spisovatelů, kteří řeší stejné problémy jako vy (mrkněte se na facebookovou skupinu Spisovatelské cappuccino s Martinou Heš). 

Začněte se s nima potkávat osobně online nebo offline. (Mrkněte na Pondělní Šálek na Zoomu, kde se vzájemně posilujeme, sdílíme a dáváme si spisovatelské závazky.) 

Nebo si rovnou vezměte spisovatelského kouče (pokud se vám nechce ke mně, mrkněte na jiné kouče, spousta je jich super.)

Jediná otázka, kterou si nakonec potřebujete položit je:

„Myslím to se svým psaním knihy, scénáře nebo kurzu fakt vážně?“ Pokud si odpovíte ano, pak k tomu máte skvělé nástroje. 

Rady a porady jsou fajn. Není to ale vždycky to, co nás posune dopředu. 📚💪🚀

#psani #inspirace #tvorcniblok #spisovatele #koucink

Publikoval Josef Šorm

Pomáhám vám najít cestu k rovnováze, naplnění vizí a realizování vaší knihy.

%d bloggers like this: