Co když nejsem dost dobrý?

Vzpomeňte si na to, co jste kdy v životě chtěli tvořit, tvořili, a pak přestali tvořit. Jak jste se tehdy cítíli? A proč tomu tak bylo? A proč jste s tím tehdy přestali nebo vůbec nezačali? Možná vám dal někdo najevo, že to nemá smysl, nebo jste si vzpomněli, jak vám někdo dílo zkritizoval, nebo vám prostě někdo řekl, že na to nemáte.

Řada z nás v takový okamžik udělá rozhodnutí, že se svému tvoření nebude dál věnovat prostě proto, že nejsme dost dobří. A nezdravé přesvědčení nebo pochybnost je na světě!

Co kdyby se vám podařilo napsat knihu, kterou si přečte jeden jediný člověk a kniha ho bude tolik bavit, že bude celý den nadšený a plný inspirace? Stálo úsilí za to? I přesto, že pro dalších devadesát lidí je kniha nezajímavá? A co kdyby těch spokojených lidí bylo sto? Nebo tisíc? Co když tím, že přestáváme tvořit, ochuzujeme mnoho lidí o potěšení z naší tvorby? 

Při tvorbě nemysleme na kritiky, které nijak naší tvorbou neomezujeme. Mysleme na všechny ty, kterým potencionálně zabraňujeme mít radost z toho, co bychom jim jinak mohli dát.

Naše přesvědčení tak můžeme obrátit zcela naruby: ‘Mám přestat tvořit, protože to je zbytečné a protože nejsem dost dobrý.’ na ‘Musím pokračovat v tvorbě, protože pro někoho by to mohlo být užitečné a zda-li jsem nebo nejsem dobrý, je jen subjektivní hodnocení a nesouvisející s cílem.

Pokud máte v hlavě knížku, ale vedle té knížky splašeně pobíhá ustrašená sžíravá myšlenka, že ‘nejste dost dobří’, tak nastal Váš čas. Společně najdeme cestu, jak Váš jedinečný literární sen realizovat! Budu se těšit 🙂 !

Josef Šorm
www.josefsorm.com

Publikoval Josef Šorm

Pomáhám vám najít cestu k rovnováze, naplnění vizí a realizování vaší knihy.

%d bloggers like this: