Musím být tvrdý, jinak prohraji

Často jsem tento pocit míval. Někdy ho mívám i nyní. ‘Musíš si prosadit svou, protože nesneseš pocit ponížení.’ ‘Bojuj za sebe, vždyť je to vůči tobě nefér!’ Naposledy jsem si toto myslel, když mě ve frontě předběhla postarší paní, já ji jemně upozornil, že jsem tam stál před ní a ona mi důrazně vysvětlila, že to není pravda.

Ve srovnání s mnohem závažnějšími případy je tato situace absurdní a malicherná. Pocity vzteku a studu ale byly reálné, možná proto, že tam byla přítomná i má dcera, a já byl vlastně ponížen před ní, před někým, před kým chci vypadat vždy jako silný a mužný otec.

Jediný způsob, který mi na tyto negativní emoce fungoval, bylo si emoce poctivě prožít a následně s paní provést vnitřní rozhovor, kde oba komunikujeme z místa srdce a z čisté lásky.

Stále silněji vnímám, že ze všeho nejdůležitější je nejen jednat, ale také mluvit a myslet v lásce, laskavosti a autenticitě.

Jak spolu souvisí mít správně nastavené hranice a zároveň jednat z této pozice? Mít správně nastavené hranice znamená jednat v lásce jak vůči bližním, tak i sám k sobě. Pokud ustupuji jen proto, abych se vyhnul konfliktu, pak ubližuji sám sobě a nejednám z lásky. Mohu si stát za svým a milovat druhého – ne jeho konání, které může být v nesouladu, ale mohu milovat jeho skutečné jádro, jeho duši.

V reálném životě se mi toto lehce říká, ale mnohem hůře praktikuje. Nicméně každý okamžik je příležitostí, jak toto mohu praktikovat – ve své mluvě a co víc, ve svých myšlenkách. 

“Co to vlastně řekl, že to všechny tolik rozčílilo?”

“Buďte k sobě laskaví.”

Démon Crowley a anděl Aziraphale sledující ukřižování ježíše, komediální mini série good omens

Poté, co jsem obojí začal více pozorovat, byl jsem zaskočen, jak moc negace tam je. Sem tam kritický komentář o tom člověku, tady zase hodnotící myšlenka o tamtom člověku, nebo odseknutí mé ženě či dceři. Kolik energie vkládám do hodnotících myšlenek, polo-kousavých komentářů nebo jen do pohrdlivého tónu hlasu? Příliš mnoho!

Láska, laskavost a autenticita k sobě samému a k mým bližním, to je přeci to nejdůležitější. Mohu začít u maličkostí, velké věci přijdou později. Skvělé na tom je, že toto skutečně mohu dělat v každém okamžiku. 

Nemusím být tvrdý, protože s těmito hodnotami nikdy neprohraji.

Všem vám přeji, aby jimi byly vaše životy co nejvíce naplněny 😀

Josef Šorm

www.josefsorm.com

Publikoval Josef Šorm

Pomáhám vám najít cestu k rovnováze, naplnění vizí a realizování vaší knihy.

2 komentáře: „Musím být tvrdý, jinak prohraji

Komentáře nejsou povoleny.

%d bloggers like this: